Cykl wykładów "Polacy i Żydzi- filmowe obrazy tożsamości, kultury pamięci" w CLZ

Mieszkamy na Podlasiu. Jest to obszar, który jest zamieszkały od wieków przez różne narodowości mające własną kulturę, tradycje, obyczaje, czy religię. Wśród nich znaczny odsetek stanowili Żydzi. Zasiedlili oni niewielkie miasteczka oraz miasta. Na przykład w samym Białymstoku, w XIX wieku, odsetek ludności żydowskiej wynosi ok. 60% mieszkańców.

W październiku dotarła do nas informacja, że planowany jest cykl wykładów dotyczących problematyki żydowskiej we współczesnej dokumentacji filmowej. Postanowiliśmy skorzystać z możliwości poszerzenia i ugruntowania naszej wiedzy.

18. października Regionalni uczestniczyli w pierwszym wykładzie z cyklu Polacy i Żydzi - filmowe obrazy tożsamości, kultury pamięci. Spotkanie odbyło się w Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19, o godzinie 18:00. Referat dotyczący Filmowych obrazów żydowskich miasteczek wygłosiła dr hab. Małgorzata Radkiewicz ( na co dzień adiunkt zakładu Teorii i Antropologii Filmu UJ w Krakowie).




Obrazy miasteczek żydowskich i ich wygląd przechowywane są w świadomości współczesnych dzięki filmografii, zdjęciom, pamiątkom rodzinnym, czy literackim świadectwom. Filmy pozwalają odtworzyć świadectwa przeszłości przy użyciu różnych poetyk.

Sztetle (z jidysz miasteczka żydowskie), są przestrzenią akcji. Wiele dokumentów
filmowych jest zrealizowanych w naturalnych warunkach, a elementy naddane-namalowane łatwo jest wyodrębnić. Działa to na wyobraźnię i pozwala „wejść” w świat przedwojennej Polski.
Istotniejsze jest jednak to, że sztetle są rozumiane jako metafory i symbole społeczności miejskich oraz ich życia kulturalnego.

Podczas wykładu wyświetlone zostały fragmenty filmów: Judeł gra na skrzypcach (1936), 
Po-lin. Okruchy pamięci (2008). Drugi z wymienionych tytułów jest zapisem materiałów archiwalnych. Łączy się z komentarzem wspomnień o mieszkańcach pochodzenia żydowskiego zamieszkałych w określonych miasteczkach. Zabieg dokumentalny zawiera w sobie elementy techniki starszej i nowszej. Związany jest z tendencją do uchwycenia w ramy nośników multimedialnych, przeszłości żydowskiej tradycji oraz utrwalenia pozostałości jej dziedzictwa. Filmy przekazują nam doświadczenia epoki, język oraz styl życia ludzi tamtych czasów.

Być może warto zamiast sobotniego seansu telewizyjnego obejrzeć któryś z filmów w reżyserii Josepha Greena, chociażby Judeł gra na skrzypcach ?
Zdecydujcie sami.

Kolejne wykłady odbędą się w następujących terminach:
    2.)8.11.2012 (czwartek), godz. 18.00, Portrety Polaków oraz Żydów 
    w kinie polskim i niemieckim po 1989 roku – dr Ewa Fiuk

    3.) 29.11.2012 (czwartek), godz. 18.00, Filmowe „baśnie” holocaustowe. 
    Obrazy wojennej traumy w kinie współczesnym – mgr Joanna Ostrowska

    4.) 20.12.2012 (czwartek), godz. 18.00, Obrazy Żydów w filmowych adaptacjach 
    literatury polskiej – dr hab. Alicja Kisielewska, prof. UwB

      Polecamy i zapraszamy na cykl wykładów w CLZ :). Do zobaczenia!