O nas

Koło naukowe Regionalni powstało w czerwcu 2012 roku z inicjatywy studentów filologii polskiej o specjalności Promocja Miasta i Regionu, nie sposób więc mówić o jego istnieniu bez wyjaśnienia, czym owa specjalność jest.
Specjalność PMiR powstała w celu popularyzowania rzetelnej wiedzy o współczesnej literaturze, języku, kulturze, społeczności Białegostoku, województwa oraz o tłumaczącej je przeszłości. Jest to pierwsza w Polsce specjalność, skupiająca się na tak ważnych problemach i aspektach miejsca, w którym żyjemy na co dzień.
Po półrocznej nauce przedmiotów pozwalających poznać region z innej perspektywy, pięcioro studentów zaczęło rozmawiać o tym, że chce poszerzyć zainteresowania regionem. Swoje nieśmiałe marzenia wdrożyli w życie i… założyli Koło Naukowe „Regionalni”.

DLACZEGO „REGIONALNI”?

Powszechnie wiadomo, że słowo „regionalny” obejmuje wszystko to, co bliskie, tutejsze, swojskie. Dyskutując ze sobą na spotkaniach merytorycznych zadaliśmy sobie pytanie co właściwie trzyma nas w Białymstoku. Niektórzy z nas odparli, że kompletnie nic, inni mówili o korzeniach i przywiązaniu. W toku dyskusji doszliśmy wspólnie do wniosku, że w działalności powinniśmy kierować się maksymą „cudze chwalicie, swojego nie znacie” i, mówiąc krótko, poznać najbliższe sąsiedztwo.

DZIAŁALNOŚĆ 

W XXI wieku wiedza o tradycjach jest nikła, by nie powiedzieć wręcz – wzgardzona – a my postanowiliśmy wydobyć ją na powierzchnię. W jaki sposób? Zawsze interesowały nas wyjścia w teren, dlatego też postanowiliśmy odszukać zapomniane miejsca na Podlasiu. Tam bowiem tradycja i przywiązanie do miejsca pochodzenia są najsilniejsze. Poprzez naszą działalność możemy współtworzyć miejski, czy regionalny pejzaż kulturowy, kształtować postawy, umożliwiające zrozumienie funkcjonowania w świecie wielokulturowym. Miejsca przez nas odwiedzane staramy się poznać i porównać na dwóch płaszczyznach: literackiej i realnej. Drobnymi kroczkami tworzymy Literacką Mapę Podlasia, ale nie tylko na naszym regionie pragniemy się skupić. Bliski jest nam każdy regionalizm – śląski, kaszubski, czeski, czy transylwański. Za każdym razem jest to pewien rodzaj spojrzenia na literaturę, sztukę, kulturę i historię. 

PROJEKTY
  • BIBLIOTECZKA REGIONALNYCH - Nareszcie jest! Prawie wszystko co napisano na temat Podlasia - jego kultury, języka i wielokulturowości! Wszystko w jednej szafce, mieszczącej się na drugim piętrze wydziału filologicznego. Tak, w Koncie Regionalnych Zadumek! Jak wypożyczać książki, dowiesz się w zakładce BIBLIO!.


  • KOŁACZE - W poszukiwaniu zapomnianych i ciekawych miejsc, odwiedzamy najdalsze zakątki Podlasia. Spośród zebranych materiałów wybieramy najlepsze, a następnie dzielimy się nimi z Wami za pośrednictwem bloga oraz Facebooka. Dlaczego właśnie "Kołacze"? Ponieważ KOŁO + TUŁACZE = KOŁACZE.


  • POLECANKA - projekt, którego głównym założeniem jest informowanie czytelników naszego bloga, o imprezach kulturalnych. Zdecydowaliśmy się na tę inicjatywę, gdyż nie wszystkie imprezy promowane na stronach skupiających ową tematykę są warte uwagi - trzeba więc wyławiać perełki samemu, co jest pracą trudną i żmudną, ale KONIEC Z TYM! Od dziś to my wyszukamy za was interesujące wydarzenia i zamieścimy je w naszej Polecance.
  • KĄT REGIONALNYCH ZADUMEK - pomimo zawiłej nazwy, sprawa jest prosta. Kąt to miejsce, w którym każdy student może poczuć się jak w domu. Meble w barwach Regionalnych, dostęp do biblioteki zawierającej zbiór książek dotyczących Podlasia, oraz gablota naszego koła, tworzą specyficzny krajobraz, wyraźnie wybijający się z tła uczelnianych korytarzy.


  • REGIODNIÓWKA - gazeta z Podlasia i o Podlasiu. Okiem studenta patrzymy na to, co ważne dla młodych ludzi. Opisujemy rzeczywistość taką, jaka ona jest. 


REGIONALNI NA WESOŁO 
czyli filmik promujący specjalność PMiR :)