Wspomnijmy raz jeszcze, czyli sprawozdanie Katarzyny Asijewskiej ze spotkania "Sokrat Janowicz- pisarz transgraniczny. Pytania (nie)oczywiste"

23.04.2015 roku miałyśmy przyjemność prowadzić panel dyskusyjny: "Sokrat Janowicz- pisarz transgraniczny. Pytania (nie)oczywiste". Spotkanie dotyczyło życia i twórczości podlaskiego autora, a także publikacji wydanej przez pracowników Uniwersytetu w Białymstoku. 






Wśród osób, z którymi rozmawiałyśmy należy wymienić redaktorki tomu: prof. Danutę Zawadzką, dr Katarzynę Sawicką-Mierzyńską i dr Grażynę Charytoniuk-Michiej, które podczas półtorej godzinnego spotkania, odpowiedziały na szereg zadanych przez nas pytań. Do rozmowy panelowej włączali się również zaproszeni przez nas goście m.in.: Mira Łuksza, Leon Tarasewicz, Jerzy Plutowicz, a także Jan Leończuk- Dyrektor Książnicy Podlaskiej i nasz gospodarz. 

Celem przygotowanego przez nas spotkania było zaprezentowanie z naszej perspektywy - czyli z perspektywy studentów tego, w jaki sposób publikacja została przyjęta przez środowisko akademickie oraz uzyskanie odpowiedzi na kilka, nie dla wszystkich oczywistych, pytań. Wśród nich pojawiło się pytanie dotyczące dwujęzyczności publikacji, która jest dla osób nieznających języka białoruskiego barierą uniemożliwiającą przeczytanie całej publikacji, ponieważ nie mogą oni zapoznać się z artykułami napisanymi po białorusku. Właśnie ta kwestia była jednym z przyczynków do zorganizowania panelu. Warte przedyskutowania było również pojęcie transgraniczności, które funkcjonuje na Podlasiu, charakteryzuje je, a także pojawia się w pisarstwie omawianego przez nas pisarza. Ważnym, podjętym podczas spotkania zagadnieniem, okazała się obecna u Janowicza tutejszość, gdyż w jego twórczości objawia się ona inaczej niż u innych autorów i stanowi interesujący materiał do badań porównawczych. Dzięki otwartości naszych rozmówców, którzy byli związani z Janowiczem, dowiedziałyśmy się o nim wielu, nigdzie nie opisywanych rzeczy oraz uzyskałyśmy ciekawe informacje o Krynkach, które dzięki Janowiczowi znalazły swoje miejsce w literaturze regionalnej. 

Kwietniowy panel dyskusyjny był niezwykle interesującym i inspirującym przedsięwzięciem. Pokazał nam, jak cenne są rozmowy z ludźmi, którzy mieli bezpośredni kontakt z tymi, którzy odeszli. Ponadto Krynki Janowicza są jednym z punktów na Literackiej Mapie Podlasia - projekcie mającym na celu zestawianie ze sobą obrazu miejsca ukazanego w literaturze, z zastaną rzeczywistością.